Младите хора все повече търсят неконвенционални възможности за натрупване на опит след завършване на образованието си. Като голям и модерен град Варна не остава назад в тенденцията да наложи доброволчеството като алтернатива за придобиване на опит, умения и компетенции.
”Кандидатът е необходимо да има стаж и да притежава умения и компетенции свързани с:
- комуникация на чужд език
- презентационни умения
- умения за работа в екип
- толерантност
- комуникативни умения за работа с хора от различен произход
- работа в междукултурна среда
и т.н.
Много рядко младежите придобиват тези умения по време на образованието си. Точно тук е ролята на европейска доброволческа служба и неправителствените организации – в частност Сдружение ЗА ТЕБ. Сдружението работи по два доброволчески проекта в партньорство с различни организации: Икономически университет Варна, Сдужение „Паисий Хилендарски”, Културен център „Лекти”, Фондация „Златната Рибка”, Алианс Франсез и Фондация „ЕС-О-ЕС Семейства в риск”.
„Доброволчество във Варна” и „Варна – град на доброволци” са проекти, подкрепени по програма Еразъм + на Европейския съюз. Двата проекта бяха осъществени в периода 2014-2015, като работиха в международен обмен с организации от Германия, Франция, Испания, Португалия, Полша, Латвия, Хърватия и България.
Чрез предвидените в проектите дейности участниците повишиха осведомеността и разбирането си за различни култури, като натрупаха опит и повишиха своите умения и компетенции, така че персонално да отговорят на съвременните изисквания на работодателите в национален и европейски аспект.
Младите доброволци се включиха в дейности за свободното време на хора в неравностойно положение и риск; образователни и интеграционни дейности; артистични занимания за свободното време и помощ в училищната подготовка на деца и младежи; дейности за популяризиране на младежката мобилност и в частност мобилности по програма Еразъм +, както и консултиране на младежи за включване в такива; организиране на събития, подготовка на рекламни материали и популяризиране на дейностите на организациите. Основните методи на работа са придобиване на умения чрез работа в екип, обучение по двойки, участие в неформални тренинзи, учене чрез правене.
„Чрез тези проекти доброволците придобиха много нови знания и умения и се стимулира тяхното лично и професионално развитие, като формирахме у тях чувство за антидискриминация, толерантност и разбиране на другите. Благодарение на „Доброволчество във Варна” и „Варна – град на доброволци”” увеличихме броя на доброволците в града и промотирахме доброволчеството на територията му.” – сподели председателят на Сдружение ЗА ТЕБ и координатор на проектите – г-жа Елина Райнова